5
2 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
ד"ר דנה גרינפלד ינאי
 
מומחית ליישור שיניים לילדים, לנוער ולמבוגרים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שאלות ותשובות

 

מתי להתחיל?

 
בדיקה אורתודנטית ראשונית מומלצת בעת בקיעת השיניים החותכות הקבועות בגיל 7 - 9. רוב הטיפולים האורתודנטיים מתחילים בגיל 11 - 14. במקרים מסוימים יש צורך בטיפול מוקדם יותר, שמהווה לרוב שלב ראשון בטיפול דו שלבי.
 

מיהו מומחה ליישור שיניים?

 
אורתודנט, מומחה ליישור שיניים, הוא רופא שיניים, שלמד בתוכנית התמחות ועבר את בחינות המומחיות מטעם משרד הבריאות. כל רופא שיניים, שאינו מומחה רשאי לעסוק ביישור שיניים, אך לא רשאי לכנות עצמו אורתודנט על פי החוק. רשימת המומחים ליישור שיניים תוכלו למצוא באתר האגודה האורתודנטית.
 
תשובות למידע חשוב לפני התחלת טיפול ביישור שיניים
 

לעקור או לא לעקור?

 
ההחלטה האם לעקור שיניים קבועות כחלק מהטיפול האורתודנטי קשורה לגורמים רבים כמו הצפיפות, הסגר, מבנה הפנים והלסתות והרקמות הרכות. אם עוקרים שיניים קבועות כחלק מהטיפול האורתודנטי, הרווח שמתקבל אחרי העקירה משמש לפיזור הצפיפות או לתיקון בליטת השיניים. בסיום תהליך יישור השיניים לא יישאר רווח בין השיניים.
 

קיבוע לתמיד?

 
בסיום תהליך היישור, יש צורך לשמר את התוצאה. עד שמערכת התמיכה של השיניים מתייצבת מחדש, יש צורך בקיבוע השיניים ולאחר מכן יש צורך למנוע שינויים, שעלולים להתרחש עם הגיל. ניתן לקבע את השיניים באמצעות קיבוע קבוע או נשלף. קיבוע קבוע מודבק מאחורי השיניים הקדמיות, בצורה כזו שניתן לשמור על ניקיון השיניים. קיבוע נשלף הינו למעשה פלטה שניתנת להסרה.
 

כמה זמן לוקח לישר שיניים?

 
טיפול אורתודנטי נמשך בין מספר חודשים ועד שנתיים, בהתאם למורכבות הטיפול. תזוזת השיניים הוא תהליך ביולוגי שלוקח זמן, לכן גם מומלץ להתייחס בספקנות לחלק מהפרסומים המבטיחים יישור שיניים מלא בזמן מאוד קצר. בכדי לזרז את הטיפול חשוב להישמע להוראות הרופא ולשתף פעולה בהרכבת המכשירים או הגומיות ולשמור על היגיינת הפה והשיניים.