5
2 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
ד"ר דנה גרינפלד ינאי
 
מומחית ליישור שיניים לילדים, לנוער ולמבוגרים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כתבות ומאמרים

 
 

חושבים על יישור שיניים? 8 דברים שכדאי לדעת לפני החלטה על טיפול

 
גשר דנטלי לשיניים עבר שינויים רבים בשנים האחרונות. ישנן עדיין תפיסות שגויות לגבי שיטות הטיפול האפשריות, באיזה גיל ניתן ליישר שיניים, בחירת הרופא המטפל ועוד. בכתבה זו נסקור מספר עובדות חשובות, שכדאי לדעת לפני החלטה על טיפול עבורכם או עבור הילדים.

עובדה: ניתן ליישר שיניים בכל גיל.

כשרובנו חושבים על גשר בשיניים אנחנו חושבים בעיקר על ילדים ובני נוער. אולם כיום, כמות הולכת וגדלה של מבוגרים שלא טיפלו בילדותם, או שהטיפול שביצעו איננו לשביעות רצונם, בוחרים לפנות לייעוץ אורתודונטי על מנת לטפל ולתקן את מראה השיניים. בעוד בקרב ילדים הגשר המסורתי מקובל מאד, מבוגרים בדר"כ נרתעים ממראה הברזלים ולכן קיימות שיטות טיפול מתקדמות המאפשרות יישור שיניים נסתר או בלתי נראה הפוגעות באופן מינימלי במראה השיניים במהלך הטיפול. שיטה אחת היא הגשר השקוף שהוא למעשה הגשר המסורתי המוכר, רק שהקוביות המודבקות על השיניים עשויות מחרסינה שקופה. שיטה נוספת היא אינביזליין שהיא סדרה של פלטות שקופות המיוצרות בהתאמה מדויקת לכל מתרפא. הפלטות ניתנות להסרה לצורך אכילה, שתייה וצחצוח שיניים והן כמעט בלתי נראות בזמן שמורכבות על גבי השיניים. שיטה נוספת היא אורתודונטיה לינגואלית שבא הסמכים ("קוביות") מודבקות בחלק הפנימי של השיניים ולא ניתן להבחין בהן בהתבוננות רגילה מבחוץ. בחירת השיטה נעשית בהתייעצות עם האורתודונט שייבחן את התאמת השיטה לליקוי הספציפי של המטופל, יציג בפניכם יתרונות וחסרונות של כל שיטה ויסייע בבחירת המכשור המתאים.

עובדה: יישור שיניים חשוב לא רק מסיבות אסתטיות.

בדרך כלל השיקול האסתטי הוא בהחלט שיקול מרכזי ביישור שיניים, אך ליישור השיניים והלסתות ישנה גם חשיבות בריאותית. סגר שיניים לא תקין עשוי להשפיע על האופן שבו אנו לועסים, מדברים ונושמים. צפיפות שיניים גבוהה מהווה גורם סיכון לעששת ולדלקות חניכיים. תכנית הטיפול של האורתודונט מתייחסת למכלול השיקולים כאמור, כשלאסתטיקה יש משקל מרכזי אבל בהחלט לא יחיד.
 
יישור שיניים מתקדם
 

כדאי לדעת: מיהו האורתודונט?

אורתודונט, מומחה ליישור שיניים, הוא רופא שיניים שלמד בתכנית התמחות ועבר את בחינות המומחיות מטעם משרד הבריאות. אמנם כל רופא שיניים, גם אם אינו מומחה, רשאי לעסוק ביישור שיניים, אך הוא איננו רשאי לכנות את עצמו אורתודונט או מומחה לפי החוק. אורתודונט מומחה, שעבר מסלול הכשרה ארוך, נחשף למגוון טיפולים מורכבים ועבר בהצלחה את בחינות המומחיות, עשוי לתת מענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר. את רשימת המומחים ליישור שיניים בישראל ניתן למצוא באתר האגודה האורתודונטית הישראלית.

כדאי לדעת: תתייעצו! מומלץ לבצע מספר ייעוצים לפני החלטה על טיפול.


יישור שיניים לוקח זמן, לא תמיד הכי נוח ולתוצאה השפעה משמעותית על מראה הפנים ובריאות השיניים. ההחלטה להתחיל בטיפול איננה החלטה קלה וחשוב למצות את תהליך הייעוץ לפני שמתחילים. בבדיקה הראשונית יוכל האורתודונט במרבית המקרים להציג בפניכם את אפשרויות הטיפול, משך הטיפול המשוער והצעת מחיר לטיפול. לאחר החלטה על תחילת טיפול תבוצע סדרת צילומים, שמטרתה להשלים את האבחנה ולהחליט באופן סופי על תכנית הטיפול האופטימלית עבורכם.

עובדה: יישור שיניים לוקח זמן.


תזוזת השיניים הוא תהליך ביולוגי שלוקח זמן. משך הטיפול משתנה בהתאם למורכבות הטיפול ונע עפ"י רוב בין מספר חודשים לשנתיים. לכן מומלץ להתייחס בספקנות לפרסומים המבטיחים יישור שיניים מלא בזמן מאד קצר. בכדי לזרז את הטיפול חשוב להישמע להוראות הרופא המטפל, לשתף פעולה בהרכבת המכשירים או הגומיות ולשמור על היגיינת הפה והשיניים.

עובדה: שמירה על היגיינת הפה והקפדה על הנחיות הרופא חשובים לתוצאות הטיפול.


בזמן הרכבת הגשר, חשוב מאד להקפיד על צחצוח שיניים מספר פעמים ביום. שאריות מזון נותרות לעיתים בגשר ועשויות לגרום לעששת, דלקות חניכיים, כתמים על השיניים לאחר הסרת המכשור וריח רע מהפה. חשוב להתייעץ עם האורתודונט והשיננית לגבי אופן הצחצוח הנכון במהלך טיפול ולקבל המלצה על מברשת שיניים מתאימה. שיתוף הפעולה בשמירה על היגיינת הפה והרכבת המכשור בהתאם להוראות האורתודונט חשובים ביותר להתקדמות הטיפול ולשמירה על הפה והשיניים.

עובדה: כן, זה קצת יכאב.


הרכבת הגשר עצמה איננה פעולה כואבת. כאב ולחץ מסוימים מתחילים להיות מורגשים יום-יומיים לאחר ההרכבה. בסוגי הטיפולים בהם מודבקים סמכים (קוביות) ילווה לעיתים הכאב גם בחוסר נוחות מסוים שנובע מהמגע שבין הסמכים לחלל הפה. בעוד שהתופעות האלו לא נעימות בתחילת הטיפול, הן חולפות במהלך הימים/שבועות הראשונים. האמינו או לא, כעבור זמן לא רב תתרגלו והגשר כמעט ולא יהיה מורגש.

עובדה: בסיום הטיפול תידרשו להרכיב שומר מצב לשמירה על תוצאת הטיפול.


יום הורדת הגשר הינו יום חגיגי במיוחד עבור רוב המטופלים. בסיום תהליך היישור, עד שמערכת השיניים מתייצבת מחדש, יש צורך לשמור על התוצאה. לצורך כך מותאם לכל מטופל קיבוע, שומר מצב, שמטרתו לשמור על תוצאת היישור לאורך זמן. ניתן לקבע את השיניים באמצעות קיבוע קבוע או נשלף. קיבוע קבוע מודבק מאחורי השיניים הקדמיות, בצורה כזו שניתן לשמור על ניקיון השיניים. קיבוע נשלף הינו למעשה פלטה שניתנת להסרה.

בהצלחה!


הכותבת: ד"ר דנה גרינפלד-ינאי. אורתודונטית, מומחית ליישור שיניים ולסתות.