5
2 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
ד"ר דנה גרינפלד ינאי
 
מומחית ליישור שיניים לילדים, לנוער ולמבוגרים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מאמרים וכתבות - יישור שיניים לילדים

 
 

מתי להגיע עם הילדים לבדיקה אורתודונטית? 5 סימני אזהרה שחשוב להכיר

 
בעוד שרוב הבעיות האורתודונטיות בקרב ילדים אינן מסוכנות, ישנם כמה סימני אזהרה מוקדמים המעידים כי ילדכם צריך להיבדק אצל אורתודונט גם אם רוב שיני החלב עדיין במקומם והשיניים הקבועות עדיין לא בקעו.

זהו 5 סימנים מקדימים שבהם מומלץ לבקר אצל האורתודונט לבדיקה והתייעצות:

מציצת אצבע או דחיקת לשון
בעוד מציצת אצבע יכולה לעזור לילד לישון טובה יותר, מומלץ שהילדים ימנעו מהרגלים אלו לכל המאוחר בגיל 5. הרגלים אלו עשויים לגרום לשיניים להידחף כלפי חוץ ולגרום לגדילה לא תקינה של הלסתות. יתר על כן, ליקויים בדיבור ובאכילה הנם שכיחים למדי בקרב ילדים עם הרגלים מתמשכים אלה.

סגר הפוך קדמי
ליקוי זה מתאפיין בכך שהשיניים העליונות ממוקמות מאחורי השיניים התחתונות. ליקוי זה מחייב טיפול בגיל צעיר בעוד הילד עדיין גדל. לעתים חוסר טיפול בגיל צריך יחייב בגיל מבוגר יותר טיפול אורתודונטי מורכב ואף ניתוח כירורגי בלסת כדי לתקן את הליקוי באופן מלא.

שיניים בולטות כלפי חוץ
בעיה זו קשורה לעתים קרובות להרגל מציצת אצבע או דחיקת לשון, אבל גם יכולה להיות קשור לצמיחה טבעית לא תקינה, במקרים בהם הלסת התחתונה לא גדלה באותו קצב כמו הלסת העליונה. מעבר לבעיה האסתטית, השיניים הבולטות חשופות יותר לפגיעה ולנזק בעת נפילה ופגיעה מגורם חיצוני. בנוסף, ליקוי זה עשוי לגרום לעומס מתמשך על השיניים האחוריות שיתבטא בעתיד בבעיות נוספות בלסת.

צפיפות שיניים
ליקוי זה מתבטא בשיניים שאינן מסודרות, מסובבות ולעתים ממוקמות מחוץ לקשת השיניים. תופעה זו נפוצה מאד ונובעת לרוב מקשת לסת קטנה מדי וצרה. התערבות מוקדמת בגיל צעיר המבוצעת באמצעות מכשיר הרחבה יכול לפנות מקום לגדילה תקינה ולעתים ללא צורך בעקירות.

נשימת פה, נחירות וחריקת שיניים
תופעות אלו יכולות להיות קשורות עם סגר שיניים לא תקין, קשתות לסת צרות, צפיפות והרגלים נוספים של ילדכם. התערבות מוקדמת יכולה לספק פתרון יעיל כדי לעזור לילדים לנשום טוב יותר וכתוצאה מכך גם לשפר את איכות השינה. מחקרים מראים כי ילדים שאינם ישנים טוב בלילה לעתים קרובות יש בעיות התמקדות בבית הספר וסובלים מתפקוד חסר כללי במהלך שעות היום.

אם זיהיתם אחת מתופעות אלו אצל ילדכם, מומלץ להגיע לאורתודונט מומחה לאבחון ולהמשך ייעוץ.

בהצלחה!

הכותבת: ד"ר דנה גרינפלד-ינאי. אורתודונטית, מומחית ליישור שיניים ולסתות. 
יישור שיניים מתקדם